Özgeçmiş

Özgeçmiş

Özgeçmiş
Prof. Dr. Lokman ASLAN

 

Loğman ASLAN’nın Babası Konya’nın  Bozkır ilçesinin dağlık Acılar köyünde  Çatlı sülalesi olarak tanınan çatlı Mehmet’in 3. çocuğu  Durali;  

       Annesi Soylu sülalesinden Mehmet’in Kızı  Hatice’dir.

        Terzi  Durali ve Hatice çifti 1966 yılında Acılar köyünden daha iyi bir hayat kurmak ve çocuklarını okutabilmek için   3 erkek, 2 kız çocuğu ile birlikte Konya’nın merkez köylerinden  Kaşınhanı’na yerleşirler.

       Aynı yıl ailenin son çocuğu annesinin söylediğine göre gün dönümünde (22 haziran) ağabeylerine göre mayıs ayında, Nüfusa göre 03.02.1968 yılında doğar. Çocukluğunda ailenin kuzularını otlattır, köyde çocuklar hangi oyunları oynarsa onları oynadı. Ailenin en küçük çocuğu olduğu olduğu için biraz şımarık ve aynı zamanda şanslı idi.

            İlköğretimine köyünde Atatürk ilkokulunda başladı. Ağabeyleri lisede okudukları için oda şehirde okuma hayalleri kuruyordu. Tatillerde köy camisinde ve kurslara gitti.

             Konya İmam Hatip Lisesine kayıt edildi. Anne ve babadan ayrıldı. Konya merkezde büyük ağabeyğinin evine yerleşti. Okumasında önemli yere sahip olan ve eziyetlerine katlanan ağabeyğinin hakkını zor ödyeçeğini bilir. Konya İmam Hatip Lisesine kayıt yaptırır. Orta okulu bu lisede tamamlar.

             Kuran’ı Kerim derleri zayıf olmasın diye liseye başlamadan  Uluırmak Nuraniye Kuran Kursuna kayıt yaptırır. Bir sene burada eğitim görür.

            1976 ile 1980 yıllarındba Akıncılar, seriye kitap evi  gibi yerlere takılarak siyasi görüşünü şekillendirir. 1980 öncesi çocukluğunu;  1980 ihtilalinden sonra gençliğini yaşar.

            Konya İmam Hatip Lisesine lisesine kayıt yaptırır. En güzel arkadaşlıklar ve anıların yaşandığı 4 yıllık eğitim sonunda 1985 yılında Üniversite sınavında Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesini kazanır fakat okulu bitiremediği için üniversiteye kayıt olamaz. 

           Bir yıl sonra Konya İmam Hatip Lisesinden kayıtını alarak Kayseri Yahyalı İmam Hatip Lisesinden 1986 yılında mezun olur. Aynı yıl girdiği Üniversite sınavında tekrar Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesini kazanır. Üniversite eğitimini Selçuk üniversitesi Veteriner Fakültesinde Çimenlikte tamamlar.

           Hedefinde iyi bir serbest veteriner olmak ve büyük bir çiftlik kurmak vardır. Hedeflerine ulaşmak için çalışmalara başlar. Ama kader onu 1993 yılının kasım ayında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalında Araştırma görevlisi olarak Van’da göreve başlatır.

          1994 yılında doktora eğitimine başlar. Doktora eğitimini bitirip Van’dan ayrılmayı düşünür. 1999 yılında doktora eğitimini tamamlar. 1999 yılında Yardımcı doçentliğe atanır.

          2012 yılında zorda olsa doçentlik sınavını kazanır. Aynı yıl YYÜ Veteriner Cerrahi Anabilim Dalına Doçent öğretim üyesi olarak atanır. Halen aynı Anabilim Dalında görev yapmaktadır.
          Loğman ASLAN evli  2 erkek 1 kız üç çocuk babasıdır.

         2016 yılında Van Veteriner Hekimleri Odası'nın yeni başkanı Doç.Dr. Lokman Aslan seçilerek göreve başladı.