Haberler / Duyurular

Prof. Dr. Lokman Aslan'dan çekirge açıklaması

Prof. Dr. Lokman Aslan'dan çekirge açıklaması
Van'da son 2-3 yıldır büyük tahribatlara yol açan çekirge türleri ortaya çıktı

 

Afrika'dan Türkiye sınırlarına kadar gelen çekirge istilası hakkında konuşan Prof. Dr. Lokman Aslan, bu türün yaşayabileceği uygun ortamın ülkemizde olmadığını söyleyerek başka bir tehlikeye işaret etti: "Bizim bölgemizde de tahribata yol açan çekirge türleri var. Yaklaşık 2- 3 yılda bir çekirge istilası oluyor."

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, Afrika'da ortaya çıkan ve Türkiye'nin İran ile Irak sınırına kadar yayılan çekirgelerin ülkemizde yaşayabilmeleri için uygun ortamın olmadığını belirtti. Ancak başka bir tehlikeye dikkat çeken Prof. Dr. Aslan, "Bizim bölgemizde de tahribata yol açan çekirge türleri var. Yaklaşık 2- 3 yılda bir çekirge istilası oluyor." dedi.

''CİDDİ SORUNLAR MEYDANA GETİRİYOR''

Çöl çekirgelerinin Türkiye'de bir tehlike oluşturup oluşturmadığı ile ilgili sorularla karşı karşıya olduklarını söyleyen Prof. Dr. Aslan, bu konuda araştırma yaptıklarını ve "Genellikle bu çekirgelerin geçiş yollarını, yol güzergahlarını takip ettik. Bu çekirgelerin geçtiği bölgelerde çok ciddi sorunlar meydana getirdiklerini hem geçmiş tarihte hem de günümüzde görüyoruz." dedi.

 

''ÇÖL ÇEKİRGELERİN GELEBİLECEĞİ ORTAM ÜLKEMİZDE YOK''

Bu çekirgelerin ülkemize gelmesinin zor olduğunu belirten Prof. Dr. Aslan, "Çünkü ürümesi için belli şartların oluşması gerekiyor. Bir canlının toplumda yaşamını devam ettirebilmesi ve üremesi için optimum şartların oluşması gerekiyor. Bunlar sıcaklık, yiyecek üretimi ortamının hazırlanması, güvenlik ve yaşamını devam ettirebileceği ortam. Bu ortamlardan en önemlisi de çekirgeler için ısı. Bunlar soğukkanlı hayvanlar, soğuk olduğu zaman da yaşayamazlar. Sıcakta yaşamaları gerekir. Ülkemizde de bu çekirgelerin gelebileceği bir ortam henüz yok." dedi.

 

''BÖLGEMİZDE TAHRİBAT VEREN BAŞKA ÇEKİRGE TÜRLERİ VAR''

Prof. Dr. Aslan, bu bölgede de tahribata yol açan çekirge türünün olduğunu ve birkaç yılda bir bölgede yaşayanların bu çekirge istilası ile mücadele verdiğini söyledi. Özellikle bu çekirge türlerinin başta Bahçesaray olmak üzere Çatak ve Gürpınar ilçelerinde ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Aslan, "Tarım il Müdürlüğü'nde çalışan arkadaşlarımız da bu çekirgelerin nerede ürediklerini ve ne zaman çıkacakları bilgisine de sahiptirler. Bizler de bilgilendirme yapıyoruz. Bizim bu bölgemizde havalar ısınmadan, yani mayıs-haziran ayına kadar herhangi bir çekirge problemi olmaz. Çekirge problemi olabilmesi için havaların ısınması lazım." dedi.