Haberler / Duyurular

Akdamar Adasındaki Tavşanlar Toplanıyor

Akdamar Adasındaki Tavşanlar Toplanıyor
Tarihi Akdamar Kilisesinin de bulunduğu Akdamar Adasında, tavşanların çoğalıp tarihi eserler ve eko sisteme zarar vermesi yetkilileri harekete geçirdi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde kurulan bir komisyon, adada sayıları 3 bini bulan tavş

 

Akdamar Adasındaki Tavşanlar Toplanıyor
Tarihi Akdamar Kilisesinin de bulunduğu Akdamar Adasında, tavşanların çoğalıp tarihi eserler ve eko sisteme zarar vermesi yetkilileri harekete geçirdi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde kurulan bir komisyon, adada sayıları 3 bini bulan tavşanları toplama kararı aldı. Karar gereği adaya giden komisyon üyeleri, 50 tuzak kafesi tavşanların yoğun olduğu bölgelere yerleştirirken, tavşanları avlaması için de 4 adet puhuyu adaya bıraktı.

Akdamar Adasında sayıları her geçen gün artan tavşanlar adeta adada kabusa dönüştü. Kısa sürede sayıları 3 bini bulan ve tarihi Akdamar Kilisesi ile eko sistemi tehdit eden tavşanlar için yetkililer önlem almaya karar verdi. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü koondinatörlüğünde aralarında Valilik, Gevaş Kaymakamlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile Çevre ve Orman Müdürlüğünde ilgili kişilerden oluşan bir komisyon kuruldu.

EYLEM PLANI HAZIRLANDI

Komisyon yaptığı toplantıda tavşanları tuzak kafes yöntemiyle toplama kararı aldı. Karar gereği Akdamar Adasına giden komisyon üyeleri, tavşanların yoğun olduğu bölgelere tuzak kafesler yerleştirildi. Ayrıca Van YYÜ Yaban Hayvanları Korumu Merkezine yaralı olarak getirilen ve tedavileri tamamlanan 4 puhu da tavşanları avlaması için adaya bırakıldı. Kısa sürede tavşanlar tek tek kafeslere girmeye başlarken, Gevaş Kaymakamı Nedim Akmeşe amaçlarının eko sisteme zarar vermeden tarihi kiliseyi koruyarak adayı tavşanlardan temizlemek olduğunu söyledi.

ÇALIŞMALAR YAZ BOYUNCA SÜRECEK

Komisyonun Koordinatörlüğünü yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ, tavşanların yaz ayları boyunca toplanacağını söyledi. Aktuğ, "Tavşanlar adada büyük zararlara yol açıyor. Şu anda tarihi kilisede tehlikede. Önlem alınmazsa kilisenin silüetini de bozacaklar. Yakalanan tavşanların bir kısmı YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Merkezine, bir kısmıda doğal yaşam alanlarına bırakılacak" dedi.

Komisyonda yer alan YYÜ Yaban Hayvanları Koruma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan ise, ilk etapta kafes yöntemiyle, daha sonra ağ ve uyuşturucu ilaçlarla adadaki tavşanlarla mücadele edeceklerini söyledi