Haberler / Duyurular

Tuşba Belediyesi'nden 'Tuşba'nın Geleceği' çalıştayı

Tuşba Belediyesi'nden 'Tuşba'nın Geleceği' çalıştayı
Tuşba Belediyesi tarafında düzenlenen ‘Tuşba'nın Geleceği' çalıştayına toplumun değişik kesimlerinden katılan konuşmacılar, daha güzel bir Tuşba için tespitleri ile görüş ve önerilerini sundular.

Bugün sabah saatlerinden Tuşba Meclis Salonu’nda başlayan ve 2 gün devam edecek olan İnsan, Ekoloji, Medeniyet ve Demokrasi konularının ele alındığı ‘Tuşba’nın Geleceği’ konulu çalıştay yapılan açılış konuşmaların ardından oturumlara geçildi. Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rahim Tekin başkanlığından gerçekleştirilen ilk oturumda, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Van-Hakkari Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Çetin Kotan, ‘Tuşba’da sağlık problemleri’, YYÜ Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Loğman Aslan ‘Halk Sağlığı ve Refahında Hayvanın yeri’ ve Tapu Kadastro Müdür Eyüp Kızıltaş ise ‘Tuşba’da Kentleşme’ konularında katılımcılara birer sunum yaptılar.

‘VAN’DA 12 BİN CİVARINDA MADDE BAĞIMLISI VAR’

İlk konuşmayı yapan Prof. Dr. Çetin Kotan, çevresel faktörlerin bölgede görülen hastalıklar üzerindeki etkilerini anlattı. Özellikle son günlerde Van gündemini sık sık meşgul eden madde bağımlığı üzerinde duran Prof. Dr. Kotan, Van’da yapılan bir çalışmaya göre 12 bin civarında madde bağımlısının bulunduğunu ifade ederek, “Birilerinin söylediği devlet eliyle gençler madde bağımlılığına itiliyor söylemlerini gerçekdışı olduğu gibi kolaycılığa kaçmaktan başka bir şey değildir. Van’da yapılan bir çalışmaya göre 12 bin civarında madde bağımlısı var. Bu rakam Van’a göre daha iyi görünen şehirlere oranla çok fazla bir rakam değildir” dedi.

‘ÜST SOLUNUM YOLU KANSERİ VAN’DA EN ÇOK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜDÜR’

Van’daki içme suyunun arsenik oranı, bulaşıcı hastalıklar ve kanser gibi konulara da değinen Prof. Dr. Van’ın özellikle üst solunum yolu kanser vakaları konusunda bir felaket olduğunun altını çizdi. Benzer hastalıkların İran ve Japonya’da sık görülmesine rağmen bu iki ülkenin sorununu çözdüğünü kaydeden Prof. Dr. Kotan, “Van’da tuzlu gıda tüketimi çok fazladır. Vanlıların salamura yiyecekleri tüketme alışkanlığını bırakmadıkça bu vakalar görülecektir. Bunun için biz sağlık çalışanları olarak insanlarımızı bu alışkanlıklarından vazgeçirmek için bütün kurumlarla işbirliği yapmaya hazırız” şeklinde konuştu.

‘ARTAN İLAÇ KULLANIMI DOĞANIN DENGESİNİ BOZDU’

 aldıkArdında bir sunum yapan Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Loğman Aslan ise ‘Halk Sağlığı ve Refahında Hayvanların Yeri’ üzerinde durdu. İslamiyet’in doğuşundan günümüze kadar gelen süreçlerde insan ve hayvan ilişkileri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Aslan, son yıllarda artan ilaç kullanımının doğayı bozduğunu ve hayvanların sürekli yer değiştirmek zorunda klarını anlattı. Daha Osmanlılar döneminde hayvan hakları ile ilgili sözleşmeler hazırlanırken, günümüzde hayvanların katledilmesinin çağdışı olduğunu anlatan Doç. Dr. Aslan, “Nerede kurt ve kuş varsa insanlar orada yaşamlarını sürdürmelidirler. Çünkü hayvanların bulunduğu coğrafyalar tahrip edilmeyen yerlerdir” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. Aslan, konuşmasını doğa ve tabiatın ele alındığı güzel bir sunumla noktaladı.

Son olarak ‘Tuşba’da Kentleş’ konusunda bir sunum yapan Tapu Kadastro Müdürü Eyüp Kızıltaş ise kentleşme ve planlama konusunda katılımcılara bilgiler verdi. Van’ın en sorunlu olan kıyı şeridinin büyük bir bölümünün Tuşba İlçesi sınırları içinde kaldığını anlatan Kızıltaş, bunun şimdi her ne kadar dezavantaj olarak görünse de ileri ki zamanlarda avantaja çevrilebileceğini vurguladı. Özellikle Van’ın büyükşehir olmasından sonra yapılan ilçe sınırlarının belirlenmesinde köy-kent kısmı büyük bölümünün Tuşba sınırları içerisinde kaldığının altını çizen Kızıltaş, “Van’ın kontrolsüz göç alan mahallerin büyük bölümü Tuşba İlçesi sınırları içinde kaldı” dedi.

‘DEPREM VAN İMARI İÇİN BİR MİLLATTI AMA İYİ KULLANILMADI’

1996 yılında yapılan imar planı her 5-10 yılda bir revize edilmesi gerektiği halde bazı sebeplerden dolayı iptal edilerek 2011 yılında Van’da yaşanan depremlere kadar sürdüğünü dile getiren Kızıltaş, “Depremi Van’ın imarı için milat olarak kabul ediyoruz. Ancak, yaşanan yerel sıkıntılar, planı hazırlayan firmaların yeterli bilgi ve tecrübelere sahip olmayışı ve menfaat ilişkilerden dolayı depremden sonra hazırlanan İmar Planı istediğimiz şekle kavuşamadı” diye belirtti.

Görüş ve önerilerini de dile getiren Kızıltaş, “Park ve bahçeleri ile caddelerinin yeri belli olan bir imar planını seçilen belediye başkanına teslim edilmediği zaman onun da istediği şekilde hizmet etmesini engellemiş olursunuz. İmar planının hali hazırda olması gerekir. Maalesef bunu bulamıyoruz. Zaman zaman boş görünen bir arsaya bakmaya gittiğimizden üzerinden 15-20 yıllık bir ev, fabrika veya bir bina ile karşılaşıyoruz. Bunun önüne geçilmesi içinde çarpık kentleşmenin olduğu bölgelerde Kentsel Dönüşüm uygulanabildiği gibi kooperatifler desteklenerek TOKİ modeli modern yerleşim birimleri oluşturulabilir” dedi.

Yapılan sunumların ardından soru cevap bölümüne geçildi. Konuşmacılar, salonu dolduran katılımcıların soruları cevaplandırdılar. Daha sonra toplu olarak Tuşba Belediyesi tarafından organize edilen öğle yemeğine geçildi. Çalıştay, bugün ve yarın da devam edecek.