Haberler / Duyurular

Yaralı Puhu'ya Lokman Hekim şefkati

Yaralı Puhu'ya Lokman Hekim şefkati
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma, Rehabilitasyon, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç.Dr.Lokman Aslan, yol kenarında bulunan ve nesli koruma altında bulunan Puhu'nun tedavisini yaparak elleriyle besliyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayvanları Koruma, Rehabilitasyon, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Lokman Aslan, yol kenarında bulunan ve nesli koruma altında bulunan Puhu'nun tedavisini yaparak elleriyle besliyor.

Van'ın Çatak ilçesinde duyarlı vatandaşlar tarafından yaralı olarak bulunan Puhu, YYÜ Yaban Hayvanları Koruma, Rehabilitasyon, Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne getirildi. Bir baykuş türü olan ve 'Gecelerin kartalı' diye lakap konulan Puhu, Doç. Dr. Lokman Aslan tarafından tedavi altına alındı.

Kuşun tedavisini yapan ve kendi elleriyle besleyen 'Lokman Hekim' lakaplı Doç. Dr. Lokman Aslan, batı bölgelerinde her geçen gün yok olan doğal yaşam alanları nedeniyle yaban kuşlarının doğuya göç ettiğini söyledi. Aslan, "Batı illerinde artan nüfus yoğunluğu nedeniyle yaban kuşları doğuya doğru göç ediyor veya göç etmek zorunda bırakılıyor. Her geçen gün azalan yaşam alanları nedeniyle yaban kuşları doğudaki dağlık alanları tercih ediyor. Ama ne yazık ki burada da bilinçsiz avcılar tarafından vuruluyor. Yine hastanemize getirilen bir baykuş türü olan Puhu da kanadından silahla yaralanmış. Tedavisine başlandı. Tedavisi devam ediyor, sağlık durumu şu an iyi. İyileşir iyileşmez doğaya salınacak" dedi.

Yaralı Puhu'ya Lokman Hekim şefkati